Przewody głośnikowe – jak je wybrać i na co zwrócić uwagę?

Przy zakupie głośników (szczególnie tych z wyższej półki) warto zdecydować się na odpowiednie kable głośnikowe. Jak dobrać kable głośnikowe? Najlepiej udać się do najbliższego salonu ze sprzętem audio i poprosić o pomoc w wyborze – jednak nie zawsze będzie to możliwe. W przypadku gdy sami decydujemy o wyborze przewodów głośnikowych, należy wziąć pod uwagę kilka różnych czynników. Przewody głośnikowe – grubość Przyjmuje się, iż optymalną grubością kabli głośnikowych będzie do 1mm. Nie ma tutaj znaczenia budowa przodów, gdyż nawet nieizolowane kable spełniają swoje zadanie. Przewody głośnikowe – długość Im dłuższy kabel, tym dłuższa drogę musi przebyć dźwięk, co zwiększa ryzyko zmniejszenia jego jakości. Optymalnie – najlepiej wybrać możliwie najkrótszy kabel, spełniający nasze wymagania. Przewód głośnikowy nie powinien jednak być zbyt krótki – ważne aby spełniał swoją funkcję i łączył obywa kanały bez niepotrzebnego napięcia. W przypadku gdy jakość dźwięku jest priorytetem warto zdecydować się na kable głośnikowe ekranowane.

W sklepach można znaleźć zarówno kable głośnikowe „na metry” jak i gotowe rozwiązania o popularnych długościach oferowane przez producentów. Izolacja kabli głośnikowych Grubsza izolacja kabli głośnikowych ma szansę uchronić je przed zakłóceniami, co idzie w parze z wyższą jakością uzyskanego dźwięku. Dodatkową zaletą kabli izolowanych będzie możliwość zwijania kabli bez ryzyka ich uszkodzenia. Najczęściej wykorzystywane materiały Przewody głośnikowe o największej popularności to wciąż te wykonane z miedzi. Można wyróżnić kilka typów miedzi wykorzystywanej do produkcji kabli głośnikowych:

  • Miedź 3N – o czystości 99,9% – najtańsze i najniższej jakości rozwiązanie o stosunkowo wysokim poziomie zanieczyszczeń,
  • Miedź 4N – o czystości 99,99 % (miedź beztlenowa) – najpopularniejszy typ, uznawany za optymalny,
  • Miedź LGC (miedź długoziarnista) i miedź LCC (miedź długokrystaliczna) – dotyczą bardzo wysokiej jakości miedzi beztlenowej (OFC),
  • Miedź OCC (Ohno Continous Casting) – produkcja tej miedzi umożliwia zmniejszenie ilości kryształów w przewodniku,
  • Miedź 6N – o czystości 99,99997% – stosowana w bardzo wymagających, profesjonalnych produktach.

Alternatywą do miedzi będzie srebro, chociaż nie jest pozbawione wad i zazwyczaj występuje jako pokrycie przewodów miedzianych. Złoto natomiast, jako przewodnik jest dużo gorszym materiałem niż miedź czy srebro i nie sprawdza się jako materiał do stosowania na całej długości kabli głośnikowych. Będzie jednak optymalnym wyborem na pokrycie złącz, ponieważ nie koroduje.
.