Czy warto kupić odtwarzacz Blu-ray?

Nośniki Blu-ray już od dawna zastąpiły popularne płyty DVD. Dzięki znacząco wyższej pojemności, płyty Blu-Ray umożliwiają oglądanie filmów w dużo wyższej jakości. Pytanie brzmi – czy warto kupić odtwarzacz Blu-Ray i na jaki się zdecydować? Co to jest Blu-Ray? Blu-Ray to format cyfrowego zapisu danych będący następcą popularnych DVD oraz CD. Nowy format jest w stanie pomieścić znacząco więcej danych, a tym samym filmy w jakości HD, UHD aż po 4K.

Cena odtwarzacza Blu-ray

Jeszcze kilka lat temu ceny odtwarzaczy Blu-Ray były wręcz zaporowe. Obecnie, w zależności od specyfikacji i parametrów, można zakupić już za kilkaset złotych. Nie jest to niesłychanie duży wydatek, ale warto zwrócić uwagę również na drugą stronę zakresu cenowego – w końcu w ofertach sklepów występują też odtwarzacze Blu-ray za kilka tysięcy złotych. Czy warto dopłacać do droższego modelu? To już kwestia indywidualna.

Cena odtwarzacza Blu-Ray zależy w dużej mierze od takich czynników jak:

  • formaty obsługiwanych plików – tutaj warto zwrócić uwagę na możliwość odtwarzania popularnych w cyfrowej dystrybucji formatów, takich jak MKV czy MOV,
  • standard dźwięku przestrzennego – np. Dolby Digital (5.1), Dolby Digital Plus (5.1), Dolby True HD (7.1), DTS (5.1) czy DTS-HD (5.1),
  • złącza – najpopularniejsze obecnie HDMI,
  • dodatkowe funkcje lub stosowane przez producentów zaawansowane technologie.

Zalety odtwarzacza Blu-Ray

Dość oczywistą zaletą odtwarzacza Blu-Ray będzie jakość wyświetlanych filmów.

Co ważne, w związku z rozwojem i popularyzacją tych technologii, nie zawsze idzie ona w parze z wysokimi cenami. Zarówno ceny odtwarzaczy, jak i filmów na płytach Blu-Ray spadają i nie jest to już tak znaczący wydatek. Dzięki odtwarzaczowi Blu-Ray można korzystać z nośników Blu-ray, ale również i wszelkiego rodzaju płyt DVD. Co więcej, niektóre odtwarzacze oferują opcję poprawienia jakości wyświetlanego obrazu, dzięki której nawet starsze filmy o niższej jakości mogą nabrać zupełnie nowego wyglądu. Część odtwarzaczy zapewnia nawet konwersję filmów do obrazu 3D. Odtwarzacz Blu-Ray zapewnia również odtwarzanie muzyki w wysokiej jakości. Część odtwarzaczy posiada nawet specjalny tryb do odtwarzania audio, dodatkowo pozytywnie wpływając na dźwięk.

Popularni producenci

Bardziej budżetowe modele można spotkać wśród takich producentów jak Sony czy Panasonic.

Poszukując wysokiej jakości odtwarzaczy Blu-Ray, warto zainteresować się ofertą takich firm jak: Pioneer, Yamaha i Oppo.