Jaki przedwzmacniacz gramofonowy wybrać?

Wybór przedwzmacniacza gramofonowego wcale nie jest taką prosta sprawą. W końcu mowa tu o sprzęcie, który może znacząco wpłynąć na jakość dźwięku z gramofonu. Wiele osób może przeoczyć ten element, pozostając w przeświadczeniu iż jest to jedynie zbędny dodatek do gramofonu.

Jest to oczywiście podejście błędne, a przedwzmacniacz gramofonowy jak najbardziej zasługuje na naszą uwagę. Co wziąć pod uwagę przy wyborze przedwzmacniacza? Kluczowym czynnikiem wpływającym na wybór przedwzmacniacza gramofonowego z pewnością będzie jego koszt. Ceny przedwzmacniaczy gramofonowych zaczynają się już od kilkuset złotych, a mogą sięgać nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy.

Z pewnością jest to bardzo duży przedział cenowy, dlatego przede wszystkim warto określić swój budżet, a następnie szukać najlepszego dostępnego sprzętu. Rozwiązania dla początkujących – zakup gramofonu z wzmacniaczem korekcyjnym lub wzmacniacza Gramofon z wbudowanym wzmacniaczem korekcyjnym to fantastyczne rozwiązanie dla początkujących. Podobna alternatywa będzie zakup wzmacniacza zawierającego wejście gramofonowe (wejście phono).

Takie wzmacniacze mają już wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy. Obywa te rozwiązania wciąż umożliwiają zakup niezależnego przedwzmacniacza gramofonowego w przyszłości. Niezależny, zewnętrzny przedwzmacniacz gramofonowy dla zaawansowanych wielbicieli sprzętu analogowego Jeśli zależy nam na indywidualnym, skorygowanym brzmieniu, które nie będzie nam narzucone przez producenta sprzętu – w takich sytuacjach należy już zdecydować się na zakup zewnętrznego przedwzmacniacza gramofonowego.

Przy wyborze warto wciąż pod uwagę stosunek sygnału do szumu i separację kanałów. Budżetowe przedwzmacniacze można odnaleźć w ofercie takich producentów jak RealCable, Thorens, czy NAD. Są to przedwzmacniacze gramofonowe za mniej niż 1000zł.

Warto również polować na promocje czy wyprzedaże – często można na nich dostać sprzęt z wyższej półki cenowej za rozsądną cenę. Jeśli nasz budżet na zakup przedwzmacniacza gramofonowego jest już trochę większy, można przebierać w sprzętach takich firm jak: Lehmannaudio, ClearAudio, Pathos czy MOON. Dla osób, które chcą przeznaczyć na przedwzmacniacz gramofonowy kilkadziesiąt tysięcy złotych również znajdą się odpowiednie modele, choć w tym przypadku najlepiej zdać się na własne ucho oraz opinie eksperta, aby wybrać sprzęt idealny.