Radio cyfrowe zamiast tradycyjnego?

W dzisiejszych czasach tradycyjne radioodbiorniki analogowe powoli odchodzą do lamusa. Zastępują je cyfrowe radia o dużo lepszej jakości dźwięku, często nowoczesnym designie oraz dodatkowych funkcjach. Analogowe radia mogą cieszyć się pewną popularnością wynikającą z nostalgii, ale powoli przechodzą do kategorii sprzętu przestarzałego. Nie oznacza to jednak tego, iż przestaliśmy słuchać radia.

Wręcz przeciwnie, cyfryzacja naziemnej radiofonii staje się faktem, a rosnącą popularnością cieszą się radia cyfrowe DAB . Czym jest DAB? DAB to inaczej Digital Audio Broadcasting – czyli technologia, która pozwala na transmisję programów radiowych w formie cyfrowej. Aktualnie używa się jej w 21 krajach, głównie w Europie. Jedną z zalet cyfryzacji sygnałów radiowych jest możliwość emisji dużo większej liczby programów, znacząco niższym kosztem.

DAB z kolei jest nowszym standardem kompresji dźwięku, który zapewnia zarazem wyższą jakość i jest powoli wdrażany w Polsce. Dlaczego warto wybrać radio cyfrowe? Radio cyfrowe nie tylko oferuje wyższa jakość dźwięku, ale jest w stanie odtworzyć sygnały analogowe. Nie trzeba zatem powracać do starych, tradycyjnych radioodbiorników, ponieważ nowsze modele to swego rodzaju sprzęt „2 w 1”. Sygnał cyfrowy jest bardziej odporny na wszelkie możliwe zakłócenia, dlatego jego odbiór powinien być bezproblemowy.

Radio cyfrowe jest także łatwiejsze w obsłudze. Dodatkowe funkcje radia cyfrowego Każdy radioodbiornik w technologii DAB może pochwalić się przynajmniej kilkoma ulepszeniami w stosunku do tradycyjnych odbiorników. Najczęstsze z nich to wyświetlanie dodatkowych informacji o transmisji, nagrywanie audycji, możliwość odtwarzania muzyki ze smartfona z wykorzystaniem technologii Bluetooth, wyjście słuchawkowe, funkcja budzika radiowego. Czy są jakieś wady radia cyfrowego? Tak, jak w przypadku większości sprzętów elektronicznych – do wyższej jakości dźwięku trzeba dopłacić, a radio cyfrowe będzie nieco droższe niż jego tradycyjny starszy brat.

Pomimo rosnącej popularności, niestety nie jest to też technologia powszechnie znana i łatwo dostępna dla przeciętnego obywatela. Odstraszać może też wyższy pobór mocy takiego urządzenia, w porównaniu do odbiornika analogowego. Podsumowanie Pomimo kilu wad, technologia DAB ma przed sobą świetlaną przyszłość. Wraz z rozwojem nowych technologii, rozwijać będzie się też radio, a za kilka lat cyfrowy przesył transmisji radiowych stanie się codziennością.

Radio cyfrowe DAB natomiast, już teraz jest świetnym wyborem dla każdego, kto ponad niskobudżetowe rozwiązania ceni sobie jakość dźwięku.