Przedwzmacniacz gramofony, który zapewni Ci najwyższą jakość dźwięku

Jak wybrać idealny przedwzmacniacz gramofonowy? Wbrew pozorom nie polega to na tym, aby zakupić po prostu najdroższy możliwy sprzęt. Przed zakupem przedwzmacniacza należy rozeznać się w możliwych modelach i wybrać go bardzo ostrożnie. Na co zwrócić uwagę przed zakupem zewnętrznego przedwzmacniacza do gramofonu? Przede wszystkim, warto zadać sobie kilka pytań. Czy w przyszłości zamierzamy wymienić posiadany gramofon, lub wkładkę gramofonową na inny, bardziej zaawansowany model? Na jakim poziomie jest nasz obecny sprzęt? Czy słuchanie muzyki będzie dla nas bardzo istotne, i konieczny jest dźwięk niezwykle wysokiej jakości, a może nie przywiązujemy do tego większej uwagi? Każde z tych pytań mniej więcej określa nasze wymagania, a tym samym wskazuje typ i poziom przedwzmacniacza gramofonowego, w którego planujemy zainwestować. W przypadku tzw.

niedzielnego słuchania muzyki z gramofonu, nie potrzebujemy drogiego przedwzmacniacza z półki high-end. Jeśli z kolei rozważamy wkrótce rozbudowę naszego zestawu, lub tez wymianę gramofonu na droższy, lepszy model – wtedy warto rozejrzeć się za przedwzmacniaczem który wystarczy na lata użytkowania, także z nowym sprzętem. Ile będzie kosztować przedwzmacniacz gramofonowy? Przede wszystkim miejmy na uwadze, iż ceny przedwzmacniaczy gramofonowych zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą na kilkudziesięciu tysiącach, czyli na przykład równowartości samochodu osobowego. Oczywiście nie oznacza to, iż posiadając mniejszy budżet nie warto nawet zaczynać swojej przygody z przedwzmacniaczami. Jest to bardzo istotny sprzęt, który wpływa na jakość dźwięku z naszego gramofonu.

Czy przedwzmacniacz gramofonowy zawsze jest konieczny? W dużym uproszczeniu – bez przedwzmacniacza gramofonowego dźwięk odtwarzany z płyty winylowej może być mocno zniekształcony i po prostu niskiej jakości. O ile niektóre gramofony nie potrzebują zewnętrznego przedwzmacniacza, to ich konstrukcja nie wyklucza jego stosowania w przyszłości. Jest to sprzęt nie zawsze konieczny, ale zawsze przydatny. Przedwzmacniacz gramofonowy nie będzie także konieczny, jeśli posiadamy wzmacniacz z wejściem gramofonowym (phono). W pozostałych przypadkach trzeba dokupić zewnętrzny przedwzmacniacz gramofonowy.

Zakup niezależnego przedwzmacniacza umożliwia nam największe pole do popisu w konfiguracji sprzętu i uzyskanego dźwięku.