Co to jest interkonekt?

Interkonekt to popularne określenie na kable połączeniowe do części sprzętu audio, łączące jeden element z drugim. Często dotyczą łączenia ze sobą takich komponentów jak: odtwarzacz CD z przedwzmaciaczem, czy przedwzmacniacz ze wzmacniaczem. Nazwa interkonekty nie jest jednak stosowana w przypadku połączeń takich jak gramofon-przedwzmacniacz czy wzmacniacz-zespoły głośnikowe. Dlaczego warto zainwestować w dobre interkonekty? Kable typu interkonekty, a raczej ich ceny mogą przyprawić przeciętnego klienta o zawroty głowy. Mówiąc o przewodzie audio za kilka, kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych – nie jest to mały wydatek. Można więc zadać sobie pytanie – czy na pewno warto? Interkonekty same w sobie są okablowaniem dla koneserów dźwięku. Odpowiednio sparowane ze sprzętem high end, zapewniają jakość sygnału audio na najwyższym poziomie.

Do codziennych, domowych zastosowań profesjonalne interkonekty będą zbędne. Inaczej jednak ma się sprawa w przypadku profesjonalnego sprzętu audio – w którym interkonekty będą mieć znaczący wpływ na jakość dźwięku. Wtedy takie okablowanie będzie niezwykle istotne. Zbyt tanie, lub co często idzie w parze – zbyt niskiej jakości interkonekty mogą ograniczać lub też negatywnie wpływać na dźwięk całego zestawu audio. Jakie interkonekty wybrać? Przy wyborze interkonektów warto sugerować się ceną typem posiadanego sprzetu audio. Im wyższa cena, tym lepiej zainwestować w droższe przewody. Można także ustalić optymalny próg cenowy na podstawie posiadanego budżetu.

Popularnym producentem interkonektów będzie firma Nordost. Kable tego producenta są wykonywane w całości w Stanach Zjednoczonych. Producent oferuje aktualnie 4 serie interkonektów: Leif, Norse 2, Valhalla 2 i Odin. Interkonekty analogowe Nordost charakteryzują się wysoką jakością wykonania oraz przekazywanego dźwięku, doskonałą izolacją przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych i zazwyczaj występują w długościach 0,6m lub 1m. Alternatywnym wyborem będą interkonekty RealCable. Jest to francuski producent, który ma w swojej ofercie wysokiej jakości przewody audio – w korzystnych cenach. Jak wybrać najlepsze? Przy wyborze interkonektów warto zdecydować się na konsultację z ekspertem w branży.

Aby uzyskać pomoc, można skontaktować się z bezpośrednio z wybranym producentem, lub odnaleźć najbliższy sklep ze sprzętem audio posiadający w ofercie interkonekty.