Wszystko o wkładkach i igłach gramofonowych

Podczas zakupu gramofonu nie każdy będzie ograniczać się do konfiguracji oferowanej przez producenta. Wymiana elementów gramofonu prawdopodobnie nie przejdzie przez myśl początkującemu amatorowi dźwięku, ale będzie oczywistością dla doświadczonego miłośnika gramofonów. Jednym z elementów które można poddać wymianie w celu uzyskania lepszego dźwięku będzie wkładka gramofonowa i zamontowana na jej igła gramofonowa. Wkładki gramofonowe – rodzaje Wśród wkładek gramofonowych wyróżnić można dwa typy: wkładki MM i wkładki MC. Wkładka gramofonowa MM (Moving Magnet) Wkładka MM to typ najpopularniejszy i najczęściej spotykany. Jej nazwa pochodzi od zastosowanej konstrukcji, która przypomina przymocowany do igły magnes poruszający się pomiędzy zestawami cewek. Będzie optymalnym rozwiązaniem dla każdego, kto szuka dobrego balansu pomiędzy ceną i jakością wkładki gramofonowej. Wkładka gramofonowa MC (Moving Coil) Wkładka MC to rozwiązanie na swój sposób odwrotne do MM – tutaj cewki są przymocowane do wspornika igły. Zastosowane rozwiązanie jest droższe, bardziej podatne na zakłócenia, a sam montaż wkładki będzie bardziej skomplikowany oraz wymagający specjalnie przystosowanego wzmacniacza – pozwala natomiast na uzyskanie niezwykle detalicznego dźwięku.

Wkładki mono i wkładki stereo W tym przypadku wkładka gramofonowa powinna być dostosowana do typu odtwarzanych przez nas płyt. Wkładek mono nie można stosować do odtwarzania płyt winylowych zapisanych w formacie stereo, ponieważ skończy się to zniszczeniem płyty. Szlif igieł gramofonowych Typem igieł najbardziej przyjaznym dla portfela, będą igły gramofonowe o szlifie sferycznym. Wyższą jakość dźwięku można uzyskać dzięki igłom o szlifie eliptycznym. Dźwięk jeszcze wyższej jakości można uzyskać dzięki wkładkom ze szlifem Shibata, MicroLine lub Super Fine Line. Wymiana wkładki gramofonowej Należy jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku wymiana wkładki gramofonowej będzie możliwa. O ile w przypadku tańszych wkładek można wykonać to samodzielnie, to w przypadku droższych modeli może okazać się konieczny zakup nowego urządzenia. Trwałość i czas pracy wkładki lub igły gramofonowej można uzyskać w specyfikacji udostępnionej przez producenta. Aby przez przypadek nie zniszczyć płyty winylowej zużyta igłą, należy regularnie wymieniać te elementy.

Aby maksymalnie wydłużyć żywotność wkładki gramofonowej, należy odpowiednio czyścić i konserwować zarówno samą wkładkę/igłę, jak i płyty gramofonowe.