Przedwzmacniacze gramofonowe – dla koneserów muzyki

Wśród miłośników płyt winylowych z pewnością znajdą się osoby, które o tej bardziej technicznej stronie muzyki wiedzą trochę mniej niż bardziej doświadczeni koledzy. Dla takiego nowicjusza, termin przedwzmacniacz gramofonowy prawdopodobnie nie znaczy zbyt wiele. Natomiast, przedwzmacniacze mają bardzo istotny wpływ na dźwięk wydobywający się z gramofonu – i warto dowidzieć się o nich przynajmniej kilku podstawowych rzeczy. Przedwzmacniacz gramofonowy jest kluczowym elementem każdego sprzętu, który przetwarza dźwięk płyt winylowych.

Będzie to oczywiście gramofon, ale i na przykład wzmacniacz zintegrowany. Najlepszą jakość dźwięku uzyskamy jednak dopiero po zakupie indywidualnego, niezależnego przedwzmacniacza gramofonowego. Bardzo często będą to sprzęty dostarczane przez renomowanych producentów gramofonów, ale spotkamy też firmy specjalizujące się właśnie w produkcji przedwzmacniaczy i innych akcesoriów gramofonowych. Zalety przedwzmacniaczy gramofonowych Głównym argumentem przemawiającym za zakupem przedwzmacniacza gramofonowego będzie fakt, iż dzięki takiemu rozwiązaniu mamy możliwość odizolowania układu elektronicznego od gramofonu, co pozytywnie przekłada się na jakość dźwięku.

Kolejną zaletą większości niezależnych wzmacniaczy gramofonowych będzie ich kompatybilność zarówno z wkładkami gramofonowymi typu MM jak i MC. Jaki model wybrać? Jednym z najpopularniejszych przedwzmacniaczy będzie wysoce rekomendowany Lehmannaudio Black Cube. Model ten zadebiutował w 1995 i w udoskonalanej wersji jest sprzedawany do dziś. Jest oczywiście modelem uniwersalnym jeśli chodzi o współpracę z wkładkami gramofonowymi MM i MC.

Dla osób z nieco większym budżetem sprawdzić się może włoska konstrukcja In the Groove firmy Pathos. Według zapewnień producenta, model ten pozwoli cieszyć się najwyższą z możliwych jakością dźwięku analogowego. Bardzo popularnym, i równie trafnym wyborem będą także przedwzmacniacze gramofonowe marki MOON. Jest to renomowany producent akcesoriów gramofonowych, wywodzący się z kanadyjskiej marki Simaudio.

Produkty tej firmy to nie tylko bardzo wysoka jakość wykonania oraz dźwięku, ale i niebywała trwałość. Przedwzmacniacz gramofonowy MOON 310LP można zakupić od razu w komplecie z dodatkowym zasilaczem, dzięki czemu parametry tego dźwięku wyróżniają się w porównaniu do innych produktów w podobnym zakresie cenowym.