Do czego służy przetwornik cyfrowo-analogowy?

Wśród wielu różnych akcesoriów i części sprzętu audio mogą znaleźć się także elementy o mniej oczywistym zastosowaniu. Jednym z nich będzie przetwornik cyfrowo-analogowy.

Czym jest przetwornik cyfrowo-analogowy?

Przetwornik-cyfrowo analogowy (znany także jako przetwornik C/A lub DAC – digital to analogue converter) przetwarza sygnał cyfrowy na analogowy i ma szerokie zastosowanie w sprzętach audio i wideo. Niektórzy mniej zaawansowani użytkownicy mogą nie zdawać sobie sprawy z istnienia takiego przetwornika, ale warto pamiętać, że jest on powszechnym rozwiązaniem zarówno w stacjonarnych, jak i przenośnych sprzętach audio. Na rynku występują również przetworniki analogowo-cyfrowe (ADC) które zapewniają odwrotne działanie.

Jak działa przetwornik cyfrowo-analogowy?

Działanie przetwornika cyfrowo-analogowego opiera się na kilku elementach. Podstawowe komponenty przetwornika to:

  • rejestr stanu,
  • zespół przełączników elektronicznych,
  • sieć rezystorów,
  • precyzyjne źródło napięcia odniesienia lub wejście takiego źródła.

Działanie przetworników cyfrowo-analogowych opiera się na jednej z poniższych metod przetwarzania:

  • metoda równoległa,
  • metoda szeregowa,
  • metoda wagowa,
  • metoda zliczana.

Jak wybrać przetwornik DAC?

Przy wyborze przetwornika C/A należy zwrócić uwagę przede wszystkim na częstotliwość próbkowania i rozdzielczość. Dla zwykłych płyt CD będzie to częstotliwość na poziomie 44,1 kHz wraz z rozdzielczością 16 bitów.

Jeśli zależy nam na lepszej jakości dźwięku, należy zainteresować się droższymi alternatywami. Zanim zdecydujemy się na zakup przetwornika cyfrowo-analogowego, należy także zwrócić uwagę na dostępne wejścia. W zależności od tego, do jakiego urządzenia podłączymy DAC, przetwornik powinien mieć różne wejścia. Jeśli przetwornik C/A zostanie podłączony jedynie do komputera – wtedy sprawa jest prosta, potrzebujemy jedynie portu USB i dwóch wyjść RCA. W przypadku bardziej zaawansowanych zastosowań dla przetwornika DAC, warto jednak wybrać sprzęt wyposażony również w inne porty, np. wejście optyczne. Umożliwi to podłączenie takiego przetwornika chociażby do konsoli do gier czy telewizora. Warto zwrócić uwagę również na takie parametry jak pasmo przenoszenia czy zakres dynamiki. Dokładne przestudiowanie specyfikacji technicznej przetwornika DAC nie powinno być jednak jedyną formą research-u, jaką wykonamy przed zakupem. Żadne parametry czy czytanie recenzji nie zastąpią przetestowania tego sprzętu we własnym zakresie.