Wkładka gramofonowa – najważniejszy element, który decyduje o jakości dźwięku

Płyty winylowe przeżywają obecnie swoją drugą młodość, a coraz więcej osób zamiast radia lub innego sprzętu audio wybiera stary, dobry gramofon. Nie każdy jest jednak ekspertem w kwestii budowy tego sprzętu oraz tego, jak ważne są jego części. Wkładka gramofonowa jest niezwykle istotnym elementem odpowiadającym za działanie tego sprzętu, oraz w kluczowy sposób decyduje o jakości dźwięku z odtwarzanej przez nas płyty gramofonowej.

Co to jest i jak działa wkładka gramofonowa? Inwestując w gramofon, z pewnością zależy nam nie tylko na wyglądzie tego urządzenia, ale także na jakości odtwarzanego dźwięku. Tutaj wybór odpowiedniej wkładki gramofonowej okaże się kluczowy. Każda wkładka gramofonowa posiada zamocowana na jej końcu igłę, która po zetknięciu się z powierzchnią płyty winylowej odczytuje dane i odpowiada za uzyskany dźwięk.

Logicznym zatem wydaje się, że igła powinna śledzić powierzchnię płyty z bardzo wysoką dokładnością. Na co zwrócić uwagę przy zakupie wkładki gramofonowej? Przy wyborze wkładki gramofonowej podstawowym pytaniem które możemy sobie zadać będzie – MM czy MC? Są to dwa typy wkładek gramofonowych, różniące się swoją konstrukcją. Pokrótce – wkładka gramofonowa MM będzie optymalnym kompromisem pomiędzy ceną a jakością.

Wkładka gramofonowa MC będzie rozwiązaniem droższym i wymagającym użycia specjalnie przystosowanego wzmacniacza, ale pozwoli na uzyskanie wyjątkowej jakości, niezwykle bogatego dźwięku. Wkładka gramofonowa powinna być również dostosowana do systemu zapisu posiadanych przez nas płyt – odpowiednio mono lub stereo. Jest to niezwykle istotne, ponieważ próba odtworzenia płyty stereo za pomocą wkładki monofonicznej prawdopodobnie skończy się całkowitym uszkodzeniem płyty.

Igły gramofonowe również posiadają różne typy, a konkretnie szlif. Możemy wyróżnić następujące rodzaje szlifów igieł gramofonowych:

  • szlif sferyczny,
  • szlif eliptyczny,
  • szlif Shibata,
  • szlif MicroLine,
  • szlif Super Fine Line.

O czym należy pamiętać? Jak każdy sprzęt, wkładki i igły gramofonowe z czasem ulegają zużyciu.

Korzystanie ze zużytej igły gramofonowej grozi całkowitym zniszczeniem płyty winylowej. Należy więc przestrzegać zaleceń producenta i dbać o to aby, po upłynięciu określonego czasu wymienić wkładkę gramofonową wraz z jej igłą. Niestety nie w przypadku każdego sprzętu będzie to możliwe i istnieje ryzyko iż wkładki nie da się samodzielnie wymienić, co wiąże się z zakupem nowego urządzenia.