Dlaczego radia cyfrowe są tak popularne?

Popularność przeróżnych odtwarzaczy audio rośnie. Nie musimy się już ograniczać do staromodnych radioodbiorników. Nie jest to jednak sprzęt, który całkowicie pożegnaliśmy – wręcz przeciwnie, radio przeżywa swoją drugą młodość. A wszystko dzięki radiom cyfrowym.

Zalety radia cyfrowego

Radia cyfrowe DAB stają się coraz popularniejszym wyborem, gdyż większość stacji radiowych w Polsce nadaje także w technologii cyfrowej. Co więcej, każdy cyfrowy radioodbiornik DAB będzie w stanie odbierać też tradycyjne, analogowe sygnały. Nie trzeba się zatem martwić brakiem dostępu do ulubionej stacji, a zamiast przestarzałego technologicznie radia można zdecydować się na nowy, elegancki odbiornik cyfrowy.

Większość recenzji opublikowanych w Internecie mocno zachwala taki sprzęt i zachęca do inwestycji w niego. Nie jest to (jedynie) fragment strategii marketingowej. Cyfrowe radioodbiorniki umożliwiają szybkie i łatwe odnalezienie wybranej stacji, łatwiejszą nawigację po audycjach oraz nawet ich nagrywanie. Jak wybrać radio cyfrowe? Przed zakupem radia cyfrowego najlepiej zapoznać się dokładnie z ofertą. Na rynku podobnych produktów jest bardzo dużo i mogą one w znaczący sposób różnić się ceną i specyfikacją. W zależności od naszych potrzeb oraz przewidzianego budżetu, można zdecydować się na radio cyfrowe wyposażone w dodatkowe funkcje lub o różnej konfiguracji sprzętowej. Jednym z popularnych wyborów będzie na przykład radio cyfrowe z budzikiem.

Taki sprzęt czerpie z tradycji analogowych odbiorników, czasami także wyposażonych w budzik. Zależnie od miejsca, w którym będziemy trzymać radio, oraz tego czy zamierzamy je często przenosić, można wybrać kompaktowe radio cyfrowe na baterie lub radio zasilane sieciowo. Jeśli zamierzamy słuchać radia w kuchni, na dworze lub w garażu – warto zwrócić uwagę na jakość wykonania takiego radioodbiornika. Stojące w takich miejscach radio cyfrowe powinno być wykonane z trwałych materiałów wysokiej jakości oraz być odporne na wstrząsy i zachlapania. Zwróćmy także uwagę na radia cyfrowe z RDS, które umożliwiają wyświetlanie dodatkowych informacji tekstowych lub graficznych, przesłanych przez stację radiową wraz z sygnałem audio. Przy zakupie radia cyfrowego można zwrócić uwagę także na to, czy odbiornik będzie w stanie odtworzyć dźwięk z płyty CD i plików mp3. Niektóre radia cyfrowe mogą być także zaopatrzone w port USB, umożliwiający podłączenie zewnętrznych urządzeń takich jak telefon czy przenośny odtwarzacz.